Firma Janex International jest autoryzowanym dystrybutorem marki Dahua i posiada pełną ofertę produktów tej marki. W aktualnym wpisie postaram się Wam przybliżyć dynamicznie zmieniającą się ofertę produktową rejestratorów CCTV. 30 marca został opublikowany artykuł na temat doboru kamer IP marki DAHUA: https://www.janexint.com.pl/dobor-kamer-ip-dahua-technology. W tym artykule skupię się na ofercie rejestratorów XVR oraz NVR produkcji DAHUA.
Rejestratory można podzielić na dwie podstawowe grupy:
· ➡️ Rejestratory XVR – obsługa kamer CVI, Turbo HD, AHD, CVBS oraz IP
· ➡️ Rejestratory IP – obsługa tylko i wyłącznie kamer IP
Rejestratory XVR to rejestratory hybrydowe, które posiadają porty BNC do podłączenia kamer w standardzie CVI, TVI, AHD, CVBS (potocznie nazywanych analogowymi) oraz port RJ45 do podłączenia kamer IP poprzez dodatkowy przełącznik sieciowy.
Każda z tych grup dzieli się na poszczególne serie. Zaczniemy od rejestratorów hybrydowych XVR wg podziału na ilość kanałów analogowych.
Każdy rejestrator XVR posiada wejścia BNC (ang. Bayonet Neill-Concelman) tzw. złącze koncentryczne dla sygnału analogowego HD (CVI, TVI, AHD) lub CVBS (potocznie PAL). Rejestratory na wejściach mogą obsługiwać kamery analogowe różnych producentów. Detekcja odpowiedniego standardu odbywa się automatycznie.
Przy doborze rejestratora należy zwracać uwagę na rozdzielczość kamer obsługiwanych przez rejestrator. W tańszych modelach występuje oznaczenie „5M-N” co oznacza realnie zapis co drugiego piksela z poziomej linii obrazu dla kamer 5MP. Zapis strumienia z kamery analogowej 5MP w „trybie 5M-N” to 1296x1944=2,51MP a powinno być 2592x1944=5,03MP. Jedyną zaletą trybu „5MP-N” jest: możliwość obsługi kamer nawet 5MP, zmniejszenie obciążenia przetwarzania oraz czasu przechowywania materiału.
Jeśli będziemy stosować kamery analogowe HD powyżej 2MP proponuje zastosować rejestratory, które w symbolu posiadają oznaczenie 4K lub 4KL. Oznaczenie „-4K” to nawet obsługa kamer CVI 8MP w 15kl/s a oznaczenie „-4KL” zapis kamer CVI 8MP w 7kl/s. Obsługa niższych rozdzielczości może być realizowana do 25kl/s.
Rejestratory XVR to hybrydy, które mogą obsługiwać także kamery IP o rozdzielczości 6MP lub 8MP. Wszystkie obsługują kamery IP 6MP. A oznaczenie „-4K” lub „-4KL” oznacza już obsługę kamer IP w rozdzielczości 8MP.
Podstawowe parametry i możliwości rejestratorów z rozbiciem na serie przedstawiam w tabelach w dalszej części artykułu. W kolumnie Ilość IP wpisałem ilość dodatkowych kamer IP obsługiwanych przez rejestrator. Aby zwiększyć ilość kamer IP w systemie rejestratory umożliwiają wyłączenie wejść BNC na rzecz dodatkowej kamery IP. W nawiasie przedstawiłem maksymalną ilość kamer możliwych do podłączenia po wyłączeniu wszystkich wejść BNC. Korzystanie z rozszerzonego trybu IP powoduje wyłączenie analityki perymetrycznej realizowanej przez rejestrator na kanałach analogowych.
Przeglądając parametry rejestratorów możemy zauważyć modele o identycznych możliwościach. Różnica może wynikać z typu zastosowanej obudowy.
Poniżej oznaczenia jakie można spotkać w symbolach rejestratora dotyczące zastosowanej obudowy:
➡️ HS – Compact 1U
➡️ H - Mini 1U
➡️ HE – Mini 1U
➡️ A - Obudowa 1U
➡️ AN - Obudowa 1U
➡️ L - Obudowa 1.5U
➡️ S – Obudowa 2U
Analityka perymetryczna na kanałach analogowych HD realizowana jest po stronie rejestratora. W takim przypadku należy zakupić odpowiedni model rejestratora aby zapewnić optymalną ochronę obiektu przed intruzami.
SMD (ang. Smart Motion Detection) to detekcja ruchu z filtracją człowiek/pojazd. Zastosowanie SMD ogranicza znacznie ilość fałszywych alarmów. Rejestratory XVR mają możliwość ustawienia detekcji z filtracją człowiek/pojazd na wszystkich kanałach.
W pewnych scenariuszach wymagane może być zastosowanie analityki perymetrycznej opartej o filtrację człowiek/pojazd jako wykrywanie intruza w sytuacji przekroczenia wirtualnej linii lub wkroczenia na obszar chroniony. Taką funkcję możemy zrealizować na 2 kamerach analogowych. W tabelach przedstawiłem odpowiednio ilość możliwych kanałów z analityką SMD oraz analityką perymetryczną. Filtracja człowiek/pojazd jest w pewnym stopniu odpowiednikiem funkcjonalności AcuSense występującej w produktach HIKVISION. A SMD to odpowiednik funkcji „Detekcja ruchu 2.0” w produktach Hikvision.
Warto zaznaczyć, że analityka perymetryczna wykorzystuje filtrację obiektów typu człowiek/pojazd podobnie jak detekcja ruchu SMD.
Na 1 lub 2 kanałach możemy uaktywnić funkcję rozpoznawania twarzy człowieka.
Nie można korzystać jednocześnie ze wszystkich analityk AI. Musimy zdecydować się na jedną grupę analityk wybrana. Dodatkowo zawsze możemy skorzystać z ochrony perymetrycznej oferowanej na dodatkowych kanałach IP, w których analityka realizowana jest po stronie kamery IP.
Stosując dodatkowe kamery IP należy zwrócić uwagę na maksymalne pasmo wejściowe obsługiwane przez rejestrator. Należy oszacować łączny strumień generowany przez kamery IP (sumujemy pasmo strumienia głównego oraz strumienia pomocniczego).
Ciekawą funkcją jest obsługa kamer analogowych z wbudowanym mikrofonem (funkcja AoC). Wybrane kamery DAHUA posiadają wbudowany mikrofon gdzie sygnał audio oraz wideo przekazywany jest łącznie jednym przewodem. Funkcja AoC obsługiwana jest na wszystkich wejściach BNC.
▶️ Link do kamer z funkcją AoC◀️
Zauważyłem, że w nowym cenniku ważnym od 10.09.2021 zostały wycofane rejestratory z funkcją PoC. Należy jednak podkreślić, iż technologia PoC nie zdobyła na rynku dużej popularności.
Rejestratory z 8 wejściami BNC posiadają odpowiednio większe pasmo wejściowe [Mb/s]. Możemy podłączyć większą ilość kamer IP. Rozpoznanie twarzy może być realizowane nawet na 4 kanałach BNC. Druga cyfra w symbolu określa ilość możliwych dysków HDD. W wybranych rejestratorach występuje tryb zapisu Lite który opisałem powyżej.
Praktycznie w Dahua oferuje rejestratory z zapisem CVI do 2MP lub do 8MP. Rozwiązania pośrednie to wykorzystanie trybu „5M-N” do obsługi kamer do 5MP.
Rejestratory z 32 wejściami BNC mogą obsługiwać nawet do 32 kamer IP. Należy zauważyć że pasmo wejściowe nadal wynosi 128Mb/s co teoretycznie daje 4Mb/s na kamerę IP w rozdzielczości 8MP. Taka wartość może być wąskim gardłem w niektórych systemach.
Przy doborze rejestratora do naszej instalacji CCTV należy zweryfikować potrzeby klienta oraz sprawdzić funkcjonalność i wydajność danego modelu. Poniżej przybliżę na co zwracać uwagę i przedstawię różnice w poszczególnych seriach.
Przy wyborze rejestratora IP należy uwzględnić m.in:
· ▶️ Ilość obsługiwanych kamer IP przez rejestrator. W wybranych scenariuszach można zastosować kilka mniejszych rejestratorów, a integrację wykonać na darmowym oprogramowaniu SmartPSS;
· ▶️ Rozdzielczość obsługiwanych kamer IP;
· ▶️ Ilość kanałów PoE. Zastosowanie wbudowanego przełącznika PoE podnosi bezpieczeństwo systemu poprzez separację dostępu do kamer IP od sieci lokalnej LAN. Taką funkcjonalność możemy także uzyskać stosując rejestrator z 2 karatami sieciowymi lub stosując VLANy;
· ▶️ Łączne pasmo do zapisu oferowane przez rejestrator [Mb/s] - należy zsumować pasma zajmowane przez wszystkie kamery dla 1 i 2 strumienia. Kamery wyższej rozdzielczości np. 8MP mogą generować nawet strumień 8Mb/s. Dahua w wybranych modelach podaje parametr „pasmo wejściowe” oraz „pasmo do zapisu”, należy korzystać z parametru „pasmo do zapisu”;
· ▶️ Pasmo wyjściowe w [Mb/s] - przepustowość tego pasma wykorzystywana jest przez stacje klienckie np. SmartPSS, DSS Pro;
· ▶️ Ilość stacji zdalnych do podglądu - oprócz pasma wyjściowego rejestratory posiadają limit jednoczesnych połączeń zdalnych np. 128;
· ▶️ Czas archiwizacji materiału - powiązany jest z ilością obsługiwanych dysków HDD oraz standardem kompresji. Tutaj musi być kompatybilność między rejestratorem NVR a kamerą IP, np. jeśli kamera wspiera kompresję H.265, to rejestrator też powinien potrafić wykonać dekompresję strumienia H.265;
· ▶️ Wymagania odnośnie analityki AI - na tym etapie należy określić czy analityka ma być realizowana po stronie kamery czy rejestratora, typ analityki oraz ilość kanałów z obsługą AI;
W modelach LITE (oznaczonych literką /L) pojawiają się ograniczenia związane z obsługą analityki z kamer IP na które należy zwrócić uwagę.
· ▶️Kompatybilność z zainstalowanymi kamerami - w przypadku integracji z kamerami po protokole ONVIF, będziemy mieli problemy z zaawansowanymi funkcjami. Tylko kamery IP firmy DAHUA działające na protokole własnym będą w pełni kompatybilne;
Poniżej przedstawiam krótkie porównanie podstawowych rejestratorów IP serii 2000. Jest to podstawowa seria rejestratorów do 8 kamer IP.
Rejestratory wspierają kompresję Smart H.264 oraz H.265. Posiadają nowy interfejs UI 4.0.
Charakterystyka:
· ▶️ Duże pasmo wejściowe 80Mb/s;
· ▶️ Obsługa kamer IP do 12MP. Jednocześnie należy zauważyć że rejestrator może zdekodować tylko jedną kamerę 8MP. W przypadku wyższych rozdzielczości nie będzie możliwy podgląd obrazu na podłączonym monitorze;
· ▶️ Obsługa 1 dysku HDD;
· ▶️ Odtwarzanie synchroniczne 4 kamer IP 2MP (oznaczone w tabeli jako dekodowanie);
· ▶️ Obsługa analityki perymetrycznej, detekcji ruchu SMD oferowanej przez kamery IP marki DAHUA;
· ▶️ Detekcja twarzy z jednej kamery realizowanej po stronie rejestratora NVR;
· ▶️ Ochrona perymetryczna na 2 kanałach IP także realizowana przez rejestrator;
· ▶️ Detekcja ruchu SMD realizowana przez procesor NVR na 4 kanałach IP;
Wszystkie funkcjonalności świadczą o dużych możliwościach realizowanych przez rejestrator w stosunku do ceny urządzenia.
Poniżej przedstawiam krótkie porównanie rejestratorów IP serii 4100. Rejestratory mogą już obsługiwać do 16 kamer IP. Seria charakteryzuje się obsługą 1 dysku HDD.
Charakterystyka:
· ▶️ Pasmo wejściowe 80Mb/s;
· ▶️ Obsługa kamer IP do 8MP. Należy zauważyć że rejestrator może zdekodować synchronicznie jednocześnie do 8 kamer IP 2MP;
· ▶️ Obsługa 1 dysku HDD 10TB;
· ▶️ Odtwarzanie synchroniczne z 8 kamer IP 2MP lub 2 kamer IP 8MP (oznaczone w tabeli jako dekodowanie). Dekodowanie/odtwarzanie synchroniczne dotyczy m.in. odtwarzania nagrań z archiwum;
· ▶️ Obsługa analityki perymetrycznej AI maksymalnie z 8 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji twarzy z 4 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji ruchu SMD maksymalnie z 12 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Wbudowany przełącznik PoE w wybranych modelach;
· ▶️ Brak obsługi kamer termowizyjnych;
· ▶️ Brak obsługi transakcji POS;
Modele Lite oznaczone symbolem „/L” oferują mniejszą wydajność w stosunku do poprzednich rejestratorów serii 4100 bez oznaczenia „/L”.
Poniżej przedstawiam porównanie rejestratorów IP serii 4200. Rejestratory oferują obsługę do 32 kamer IP. Seria charakteryzuje się obsługą 2 dysków HDD.
Charakterystyka:
· ▶️ Pasmo do zapisu strumienia z kamer IP: 144Mb/s (jeśli wykorzystujemy analitykę AI generowaną przez kamery IP). Archiwalna seria bez oznaczenia „/L” oferowała do 200Mb/s;
· ▶️ Obsługa kamer IP do 8MP. Należy zauważyć, że rejestrator może zdekodować jednocześnie do 8 kamer IP 2MP. W przypadku wyższych rozdzielczości mogą wystąpić problemy;
· ▶️ Obsługa 2 dysków HDD po 10TB;
· ▶️ Odtwarzanie synchroniczne z 8 kamer IP 2MP lub 2 kamer IP 8MP (oznaczone w tabeli jako dekodowanie);
· ▶️ Obsługa analityki perymetrycznej AI maksymalnie z 8 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji twarzy z 4 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji ruchu SMD maksymalnie z 12 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Wbudowany przełącznik PoE w wybranych modelach;
· ▶️ 2 wejścia alarmowe oraz 2 wyjścia alarmowe;
· ▶️ Brak obsługi kamer termowizyjnych;
Seria 4200 w stosunku do serii 4100 posiada większe pasmo wejściowe oraz możliwość instalacji 2 dysków HDD 10TB.
Poniżej przedstawiam porównanie rejestratorów IP serii Pro
Charakterystyka:
· ▶️ Pasmo wejściowe 320Mb/s lub 160Mb przy aktywacji funkcji AI;
· ▶️ Pasmo wyjściowe także 320Mb/s lub 160Mb przy aktywacji funkcji AI;
· ▶️ Obsługa kamer IP do 12MP;
· ▶️ Obsługa do 4 dysków HDD po 8TB każdy;
· ▶️ Odtwarzanie synchroniczne z 8 kamer IP 2MP lub 2 kamer IP 8MP (oznaczone w tabeli jako dekodowanie);
· ▶️ Obsługa analityki perymetrycznej AI z 48 kamer (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji twarzy z 16 kamer (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Obsługa detekcji ruchu SMD z 32 kamer IP (analityka po stronie kamery);
· ▶️ Wbudowany przełącznik PoE w wybranych modelach;
· ▶️ Obsługa kamer termowizyjnych, LPR, fisheye 360st;
· ▶️ Obsługa transakcji POS;
Z aktualnego cennika zostały wycofane rejestratory AI serii 4000 oraz 5000 np. NVR5216-8P-I. Rejestratory oferowały analitykę AI realizowaną przez rejestrator.
Zapowiadana jest także rodzina LITE w serii 5000/L która będzie oferowała nieco niższą wydajność.
Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik rozszerzył Waszą wiedzę na temat rejestratorów DAHUA oferowanych w nowym cenniku dostępnym od 10 września 2021r., a wybór modelu do zaoferowania klientowi nie będzie stanowił już większego problemu. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie stale rozwijającej się oferty DAHUA, zapraszamy do kontaktu.
Autor:
Robert Mech
Specjalista ds. Technicznych
tel.: 22 863-63-53 wew. #223
kom: 606 219 859
e-mail: robert.mech@janexint.com.pl
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rejestratora Dahua Technology? Jakie są korzyści z używania poszczególnych rejestratorów?
Zapoznaj się z naszym przeglądem urządzeń XVR oraz NVR produkcji Dahua.