Początki koncepcji przetwarzania danych w chmurze (z ang. cloud computing) sięgają połowy XX wieku, ale dopiero niezwykle szybki rozwój technologii informatycznych pod koniec zeszłego stulecia pozwolił na wdrożenie tej idei w życie. Na początku XXI wieku pojawiły się wtedy pierwsze komercyjne serwisy Amazona czy też usługi Google’a. Usługi chmurowe szturmem zdobyły rynek i wkroczyły do wszelkich aspektów naszego życia, włączając w to systemy bezpieczeństwa.
Jednym z producentów, który intensywnie rozwija, docenia i inwestuje w powyższą ideę jest Risco Group. Centrale LightSYS™ 2 oraz ProSys Plus, czyli profesjonalne hybrydowe systemy zabezpieczeń w standardzie Grade 2 i Grade 3 nie byłyby tymi samymi systemami gdyby nie ich funkcjonalności przetwarzania danych w chmurze. Centrale do komunikacji z chmurą wykorzystują moduł GSM 2G lub 3G oraz IP, które mogą pracować redundantnie utrzymując stałą łączność. Dzięki temu możliwa jest zdalna obsługa systemu oraz powiadomienia alarmowe typu ‘push’ w aplikacji mobilnej iRisco. Po podłączeniu do systemu kamer IP VUpoint lub działających w standardzie Onvif[1], użytkownik ma możliwość weryfikacji alarmu na zdjęciach lub krótkich nagraniach wideo wykonanych przed i po alarmie oraz podglądu strumienia wideo w czasie rzeczywistym.
Wspomniane wyżej funkcje są dostępne dla użytkownika. Firma Risco nie zapomina również o instalatorach, dla których została udostępniona aplikacja Risco Installer Admin. Wspiera ona zarządzanie biznesem, a nie tylko samymi centralami.
Pierwszym krokiem do skorzystania z funkcjonalności oferowanych przez chmurę Risco jest uruchomienie centrali, wraz z modułami komunikacyjnymi, które należy dodać do systemu i zaprogramować. Jest to możliwe na dwa sposoby – za pomocą klawiatury systemowej (np. RP432KP0000A) lub aplikacji CS (z ang. Configuration Software[2]). Aktywację funkcji chmury dokonujemy w kontenerze System i zakładce Opcje komunikacji.
Poza tym należy skonfigurować kanał komunikacyjny:
LEGENDA:
Kolejnym etapem jest rejestracja na stronie https://riscocloud.com/ic/login[3] (platforma dedykowana dla instalatorów):
Uwaga: przed pierwszym logowaniem do chmury ważna jest weryfikacja konta poprzez link, który zostanie przysłany mailem.
Po pierwszym logowaniu system prosi o uzupełnienie danych:
System jest gotowy na dodanie pierwszej lokalizacji:
LEGENDA:
Po kliknięciu w link widoczny w mailu nastąpi przekierowanie na stronę, gdzie możliwe jest zaakceptowanie zaproszenia.
Częstym problemem z jakim dzwonią użytkownicy jest brak potwierdzenia rejestracji, co skutkuje statusem opisanym jako pending (z ang. w trakcie) i brakiem możliwości zarządzania lokalizacją.
Po potwierdzeniu zaproszenia status zostanie zmieniony.
Po dodaniu lokalizacji instalacji system pokaże następujące okno:
LEGENDA:
Chcielibyśmy również poruszyć istotny temat, który sprawia kłopot wielu instalatorom. Mianowicie dodawanie centrali do lokalizacji, co umożliwi również łączenie się przez chmurę z centralą i jej programowanie poprzez aplikację CS.
Pierwszy krok to dodanie centrali do systemu, w tym celu należy wybrać opcję Add Panel:
LEGENDA:
Pytanie, które często pojawia się w rozmowach klientów z Działem Technicznym dotyczy dodawania użytkowników do systemów. Jest to możliwe w sposób klasyczny, poprzez klawiaturę przy centrali jednakże wygodniejszą metodą jest wykorzystanie chmury, z tym, że jest to platforma dedykowana dla użytkownika, dostępna pod adresem https://riscocloud.com/ELAS/WebUI:
Wspominamy o tym, ponieważ jest to często mylone z platformą InstallerAdmin przeznaczoną dla instalatorów ( https://riscocloud.com/ic/login ).
Podczas czytania pierwszej części artykułu pewnie każdy z Państwa zastanawiał się czy usługi chmurowe są bezpieczne, tym bardziej, że dotyczy to systemów odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Firma Risco Group rozumie te obawy i tworząc swoją platformę bezpieczeństwo stawia na równi z funkcjonalnością i dostępnością.
Po pierwsze właściwy personel.
Do obsługi systemu są zatrudniani wyselekcjonowani specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Prowadzą oni analizy nad pojawiającymi się zagrożeniami (wirusy, konie trojańskie, luki systemowe) za pomocą sprawdzonych narzędzi. Regularnie prowadzone są wszelkiego rodzaju testy penetracyjne mające zweryfikować wdrożone systemy zabezpieczeń.
Po drugie system.
Platforma Risco Cloud oparta jest na systemie Microsoft Azure. To sprawdzona platforma firmy Microsoft oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności. System Risco Cloud jest stale monitorowany a wszelkie nieprawidłowości niezwłocznie rozwiązywane.
Po trzecie zarządzanie ryzykiem.
Firma Risco jest świadoma jakie aktywa są chronione za pomocą platformy Risco Cloud. Dlatego też zewnętrzne i niezależne firmy doradcze przeprowadzają regularnie audyty by potwierdzić zgodność systemu z uznawanymi na świecie standardami jakości i zestawami dobrych praktyk takimi jak ISO-27001.
Po czwarte dostępność.
Żaden, nawet najlepiej zabezpieczony system, nie cieszyłby się uznaniem gdyby nie był dostępny. W związku z tym warto wspomnieć, że platforma Microsoft Azure oferuje wysoki poziom dostępności przekraczający 99% w skali roku. Jest to możliwe dzięki pełnej redundancji systemu – platforma Risco nie jest uzależniona od jednego centrum przetwarzania danych bądź jednego łącza sieciowego. System jest wdrożony w architekturze rozproszonej. Dzięki temu ruch sieciowy jest przekierowywany z jednego centrum przetwarzania danych do innego w przypadku awarii, któregoś z jego węzłów. Podsumowując warto zaznaczyć, że firma Risco Group udostępnia usługi w chmurze, która posiada certyfikat Grade 3 (norma EN 50136-3:2013).
ODNOŚNIKI:
[1] Uwaga: kamery podłączone poprzez protokół ONVIF nie umożliwiają zapisu krótkich klipów wideo, nie wspierają również funkcji pre-alarmu.
[2] Aplikację CS można pobrać ze strony: https://www.riscogroup.com/downloader/3859/7a6f86c4204963090056167c52c484c2
[3] Uwaga: pod podobnym adresem jest dostępna platforma dedykowana dla użytkownika końcowego: https://riscocloud.com/ELAS/WebUI. Za pomocą tej platformy również można zarejestrować centralę w chmurze, jednakże my skupimy się na systemie dedykowanym dla instalatorów.
1 Komentarz
Dziękuje bardzo za fajny opis i przydatne informacje techniczne.