Przypadek 1 – niewielki obiekt z jednym wejściem 2
3. Konfiguracja analizy wideo oraz licznika. 7
4. Konfiguracja aktywacji wyjścia alarmowego w przypadku przekroczenia limitu ilości osób 8
Przypadek 2 – obiekt z wieloma wejściami 9
1. Inicjalizacja kamery – patrz przypadek z jednym wejściem 10
2. Kalibracja kamery - patrz przypadek z jednym wejściem 10
3. Konfiguracja analizy wideo 10
4. Instalacja aplikacji SQL Server Express 2019. 10
5. Ustawienie źródła danych ODBC. 11
6. Instalacja i konfiguracja aplikacji BDCS. 12
7. Konfiguracja bazy danych pod aplikację Grafana 16
8. Instalacja aplikacji Grafana. 18
Firmę Bosch znają wszyscy z szerokiej oferty produktowej z zakresu systemów bezpieczeństwa takich jak systemy telewizji przemysłowej, sygnalizacji pożaru, kontroli dostępu, dźwiękowych systemów ostrzegawczych i nagłośnieniowych, oprogramowania integrującego. Pewnym zaskoczeniem może być informacja, że w swojej ofercie ma również rozwiązania dedykowane do obiektów komercyjnych oparte o telewizję przemysłową. System, o którym piszę, wykorzystuje algorytmy analizy wideo wbudowane w kamery Bosch, dzięki której można zliczać przecięcia linii osób przechodzących pod kamerą lub zespołem kamer. W obiektach komercyjnych takich jak sklepy, galerie handlowe czy kina ta informacja może być niezwykle cenna dla osób zarządzających tego typu obiektami.
Jak już wspomniałem nieodłącznym elementem systemu jest kamera IP. Odpowiedni dobór kamery wiąże się z oszacowaniem natężenia ruchu osobowego. Jeśli jest on niewielki, odpowiednim wyborem będzie jedna z kamer z serii 3000i np. Flexidome IP - NDE-3502-AL lub kamera Flexidome IP micro - NDV-3502-F03 . Te ekonomiczne kamery posiadają wbudowaną analitykę obrazu EVA, która umożliwia zliczanie obiektów przekraczających zdefiniowaną linię. Nie wymagane jest tutaj żadne dodatkowe oprogramowanie ani nawet rejestrator, a jedynie odpowiednio skonfigurowany skrypt, który przechowuje dane o osobach wchodzących i wychodzących, odejmując te dwie wartości i porównując wynik z narzuconym limitem osób.
Schemat systemu:
Szczegółowa procedura konfiguracji rozwiązania na jedno wejście:
Zanim przystąpimy do procesu inicjalizacji kamery, warto zainstalować na swoim laptopie najnowszą wersję oprogramowania Configuration Manager (możecie ją ściągnąć z naszej strefy ‘Do pobrania” na platformie B2B ).
Po instalacji oprogramowania i podłączeniu kamery do sieci, należy odnaleźć ją na liście po lewej stronie głównego okna aplikacji:
Należy tu wykonać trzy ważne kroki:
a. Nadanie hasła kamerze dla użytkownika ‘service’ zgodne z polityką haseł:
· Minimum 8 znaków
· Minimum 1 cyfra
· Minimum 1 znak specjalny
· Litery małe i wielkie
b. Weryfikacja platformy procesora, na jakiej pracuje kamera – w naszym przypadku CPP7_3
c. Aktualizacja oprogramowania układowego do najnowszej wersji. Najnowsze wersje oprogramowania znajdziecie na stronie https://downloadstore.boschsecurity.com w sekcji Firmware.< /a>
Jeśli przeszliście powyższe kroki, warto autoryzować kamerę w programie, byśmy mogli ją konfigurować do naszych potrzeb:
Polecam również dodanie kamery do systemu, czyli do podręcznej listy, co pozwoli nam na szybkie odnalezienie urządzenia w przypadku zarządzania większą ilością kamer w sieci:
Kamera widoczna już w naszym systemie:
Kolejnym etapem jest przygotowanie kamery do poprawnej pracy analityk wideo – proces ten nazywamy kalibracją. W kamerach Bosch polega to na wskazaniu dwóch reprezentatywnych wymiarów na obrazie z każdej z trzech grup:
· wysokość (najlepiej jeden wymiar na bliskim planie i jeden na dalekim planie);
· odcinek o zadanej długości poprowadzony po powierzchni podłoża;
· kąt prosty na powierzchni podłoża.
Na podstawie powyższych danych algorytm wyliczy kąt pochylenia i kąt obrotu kamery. Wysokość montażu należy wpisać we własnym zakresie.
Jak wygląda ten proces zobaczycie krok po kroku na poniższych grafikach:
Kalibracja – uzupełnianie pola: wysokość montażu.
Kalibracja – wstawianie odcinka o zadanej wysokości. Pamiętajcie również o odcinku o zadanej długości po podłożu oraz o wskazaniu kąta prostego na powierzchni podłoża.
By obiekty były prawidłowo analizowane przez kamerę należy ustawić śledzenie 3D w zakładce tworzenie metadanych:
By system prawidłowo zliczał osoby wchodzące i wychodzące z obiektu należy utworzyć linie, których przekroczenie będzie powodować zmiany liczby osób przebywających wewnątrz. Należy również utworzyć licznik, który będzie reprezentował ilość osób przebywających wewnątrz obiektu.
Treść skryptu należy wkleić w oknie edytora zdań VCA dostępnego w zakładce VCA-> zadania po kliknięciu prawym klawiszem w polu widzenia kamery i wybraniu opcji Szczegóły -> Edytor zadań VCA:
Po wklejeniu skryptu i zapisaniu ustawień w lewym górnym rogu pojawi się ilość wejść, wyjść oraz licznik wskazujący różnicę dwóch pierwszych wartości. Pamiętajcie o prawidłowym ustawieniu linii, których przekroczenie oznacza wejście/wyjście z obiektu.
Opcjonalnie, jeśli chcemy reagować na przekroczenie zadanej ilości osób przebywających w obiekcie, należy w oknie Alarm -> Alarm Task Editor wkleić poniższą treść skryptu i oczywiście zapisać ustawienia.
if(VCARule(1,1)) then Relay(1):=true else Relay(1):=false;